Czy Dania i Szwecja postawią na polską ekożywność

Share on facebook
Share on linkedin

Dania i Szwecja nową mekką polskiej ekożywności? – Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma zapewnić pomoc w uruchomieniu eksportu naszej krajowej żywności ekologicznej do wspomnianych krajów.

Dania jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził obowiązujący system kontroli rolnictwa ekologicznego – przypomina Marta Orlikowska, szefowa biura PAIH w Kopenhadze – System działa od 30 lat, a reprezentujące go logo jest bardzo rozpoznawalne.

Dlatego właśnie Dania ma obecnie największy w Europie udział produktów ekologicznych w sektorze żywności – wynoszący aż 12%.

Wartość polskiego eksportu do Danii rośnie stabilnie już od 10 lat! Do najczęściej eksportowanych polskich produktów należą: mięso, owoce i warzywa. Duńczycy bardzo chętnie kupiliby je w jakości ekologicznej według ustaleń PAIH.

Szwecja również mogłaby się okazać dla polskich ekoproducentów i dystrybutorów perspektywicznym rynkiem zbytu. Oczywiście warto, aby polska żywność ekologiczna oprócz unijnego oznaczenia posiadała też certyfikat KRAV. PAIH ma zagwarantować pomoc w jego uzyskaniu.